Nusprendėte įrengti vaikų žaidimo aikštelę. Puiku :) O ką reikėtų daryti toliau?

 

Statant bet kokią žaidimų aikštelę, o ypatingai esančią viešoje erdvėje pagrinde reikia atkreipti dėmesį į šiuos dalykus:

 

  • Aikštelės (tiek įrangos, tiek vietos, dangos ir pan.) atitikimas LST EN1176:2017 ir HN131:2015

  • Aikštelės vietos pasirinkimas

  • Įrangos pasirinkimas

  • Taisyklingas aikštelės išplanavimas pagal saugos zonas

 

 

Aikštelės (tiek įrangos, tiek vietos, dangos ir pan.) atitikimas LST EN1176:2017 ir HN131:2015

 

Pagal LR galiojančius teisės aktus viešose erdvėse statomos aikštelės turi atitikti LST EN1176:2017 ir HN131:2015. Šių standartų turinys yra gana komplikuotas, tačiau jis visas yra susijęs su vaikų saugumu, todėl itin svarbu juo vadovautis. Projektuojant aikštelę nėra būtina išmanyti šių dokumentų, svarbiausia yra atkreipti dėmesį į tai, kad statomi gaminiai turi turėti galiojanti sertifikatą pagal EN1176:2017, o aikštelės išplanavimą reikia atlikti pagal HN131:2015. Mūsų komanda mielai jums padės ir pakonsultuos visais standartų ir higienos normų klausimais. Primename, kad miestui.lt rasite tik sertifikuotą įrangą.

 

Aikštelės vietos pasirinkimas ir keliami reikalavimai

 

Klientams dažnai kyla klausimų, kodėl dėl vienos ar kitos priežasties tam tikrose teritorijose negalima statyti vaikų žaidimų aikštelės, arba kodėl parinkta įrenginiui vieta nėra tinkama. 

HN131:2015 nurodyta, kad žaidimų aikštelės turi būti įrengiamos ne arčiau kaip 10 m nuo buitinių atliekų ir antrinių žaliavų surinkimo konteinerių aikštelių, gatvių, automobilių stovėjimo aikštelių, elektros tinklo įrenginių ir ne arčiau kaip 15 m atstumu nuo automobilių saugyklų ištraukiamosios vėdinimo sistemos angų. Žaidimų aikštelė, kurios ribos nutolusios nuo gatvės važiuojamosios dalies mažiau nei 20 m, turi būti aptverta tvora ar gyvatvore.

Taip pat verta paminėti, kad aikštelės zonoje neturėtų būti kliuvinių, kaip medžiai, betono luitai, akmenys, šaknys ir pan. Galima atkreipti dėmesį ir į tai, kad gyventojai nemėgsta vaikų žaidimo aikštelių labai arti savo langų, todėl aikšteles galima projektuoti kitoje pastato pusėje ar nuošalesnėje vietoje. 

Svarbu žinoti, kad žaidimo aikštele naudosis ne tik vaikai, bet ir jų tėveliai, todėl reikia nepamiršti poros suoliukų ir bent vienos šiukšliadėžės :) 

Aikštelės turi būti prižiūrimos ir valomos, žolė šienaujama, žiemą takeliai turi būti neslidūs. Smėlį smėlio dėžėse reikia pakeisti ar atnaujinti kiekvieną pavasarį ir pagal epidemiologines reikmes, o pačios smėlio dėžės turi būti apsaugotos nuo užteršimo jas uždengiant. 

 

Įrangos pasirinkimas ir dažnai naudojamos medžiagos

 

Kokio tipo įrangą rinktis? Kaip atskirti įrangą, tinkamą vaikų žaidimų aikštelei?

Įrangą rinktis dera visų pirma pagal norimą aikštelės funkciją, vaikų žaidimų aikštelėse dažniausiai pasirenkama įranga - vaikų žaidimų kompleksai, spyruoklinės sūpynės, švytuoklinės sūpynės, čiuožyklos, karstyklės, karuselės ir t.t. Reikia pabrėžti, kad tam tikra įranga negali būti toje pačioje teritorijoje, kaip vaikų žaidimų aikštelė, pvz. lauko treniruokliai, kuriais naudotis draudžiama asmenims iki 14 metų. Tokiu atveju treniruokliams būtina atskirai atitverta teritorija, į kurią vaikai patys patekti negali. Daugeliu atvejų užtenka peržiūrėti įrenginiui išduodamą sertifikatą, kurį pateikia visi patikimi gamintojai - jeigu jame nurodytas EN1176:2017 standarto atitikimas- įrenginys yra skirtas vaikams (iki 14m. amžiaus). Lauko treniruokliai ir gimnastika dažniausiai turi EN16630:2015 atitikimą, o tai reiškia, kad šie gaminiai yra skirti naudotojams, kure yra vyresni nei 14m.

- Labai svarbu paminėti, kad priklausomai nuo įrenginio kritimo aukščio, jūsų aikštelėje gali būti reikalinga saugi danga.

Kodėl svarbus įrenginio medžiagiškumas? Kaip jį pasirinkti teisingai?

Dažnai ieškodami geriausios kainos varianto žmonės pamiršta, kad kaina ir kokybė beveik visada turi neatsiejamą ryšį. Šiais laikais žaidimų aikštelių gamintojai naudoja įvairias medžiagas, apie kurias svarbu yra sužinoti patiems, kad galėtumėte daryti informuotus pasirinkimus Jums svarbiais projektavimo klausimais. Žemiau pateikia pačius pagrindinius medžiagiškumo aspektus, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį:

- Apdailos detalės. Pigiausiuose gaminiuose jos būna pagamintos iš faneros, kuri išlaiko savo spalą ir savybes 2-3 metus. Mes rekomenduojame vengti tokių gaminių ir verčiau įsigyti įrangą su HPL (aukšto slėgio laminatas) arba HDPE (aukšto slėgio polietilenas) apdaila, kurioms suteikiama garantija - 10 metų.

Nešančioji konstrukcija. Galima rinkti iš daug variantų, tinka medis, metalas, plastikas ir pan. Verta atkreipti dėmesį į tai, kad jei renkatės medines kolonas jos turi būti pagamintos iš klijuotos medienos ir būtinai turi būti impregnuotos arba lakuotos, nes kitu atveju gaminys tikrai ilgai ir kokybiškai netarnaus.

- Jei renkatės metalinę nešančiąją konstrukciją turėkite omenyje, kad metalų yra skirtingų, kai kurie yra cinkuoti, kiti cinkuoti ir dažyti milteliniu būdu, taip pat ir nerūdijančio plieno. Kokybės prasme nerūdijantis plienas yra pats geriausias variantas, tačiau ir brangiausias. Labai geras pasirinkimas yra cinkuotas ir milteliniu būdu dažytas plienas, kuris mūsų klimato sąlygomis tarnaus ilgai ir patikimai.

- Kaip ir jau minėjome anksčiau, pats svarbiausias gaminio dokumentas yra sertifikatas, įrodantis atitikimą LST EN1176:2017 - šis dokumentas taip pat nurodo, kad gaminys yra kokybiškas, pagamintas iš saugių medžiagų, nuo kurių vaikai negali apsinuodyti, gaminio konstrukcija neturi aštrių briaunų ar nesaugių detalių.

 

 

Taisyklingas aikštelės išplanavimas pagal saugos zonas

 

 

Išsirinkote aikštelės vietą ir gaminius - puiku :) o dabar reikia pačius gaminius aikštelėje išdėlioti laikantis HN131:2015. Daugeliu atvejų mažų mažiausia reikia vadovautis  EN1176:2017 sertifikatą turinčio įrenginio gamintojo apibrėžta saugos zona (praktiškai visi gamintojai pateikia .dwg arba .pdf įrangos brėžinius su saugumo zonomis savo puslapiuose, miestui.lt puslapyje brėžinių nėra, tačiau mes juos turime ir galime visada jums pateikti). Taip pat primename, kad miestui.lt atlieka ir aikštelės projektavimą, kurio metu pagal jūsų pateiktus matmenis subraižome aikštelę teisingu masteliu laikantis HN131:2015 ir LST EN1176:2017.

Pagrindinės taisyklės teisingam aikštelių išdėstymui:

- Saugos zonos gali kirstis tarpusavyje, išskyrus tam tikrus atvejus, kai įrenginys turi priverstinį vaiko judėjimą (karuselės, sūpynės, čiuožyklos ir nusileidimo lynai).

- Į saugos zoną negali patekti kitas gaminys, tvora, medis, betoninis bortas ar kokia nors kitokia kliūtis.

- Braižant aikštelę būtina laikytis mastelio tarp gaminių (kitu atveju brėžinys gali būti netikslus)

 

Žemiau pateikiame teisingų aikštelės brėžinių pavyzdžius:

 

Taisyklingai išplanuotų aikštelių pavyzdžiai

Screenshot_9.jpg Screenshot_10.jpg

 

Screenshot_1.jpg Screenshot_3.jpg

 

Screenshot_11.jpg Screenshot_8.jpg

 

Screenshot_3.jpg Screenshot_6.jpg

 

Screenshot_7.jpg Screenshot_5.jpg

 

Screenshot_2.jpg Screenshot_4.jpg

 

 

 

Atgal į viršų